İzmir Büyükşehir Belediyesi Bademlerden 1 milyon 50 bin adet çiçek alacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bademlerden 1 milyon 50 bin adet çiçek alacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayındır ilçesindeki çiçek üreticileriyle uyguladığı sözleşmeli üretim modelinin yelpazesini genişleterek, kesme çiçekçiliğiyle ünlü Urla ilçesinin Bademler köyünden 1 milyon 50 bin adet çiçek ve yer örtücü bitki alımı için protokol yaptı. Protokol, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever tarafından imzalandı. 

Halk oyunu gösterileriyle başlayan imza töreninde konuşan Başkan Kocaoğlu, geçen dönem birtakım sıkıntılardan dolayı kooperatife destek olamadıklarını belirtti. Kocaoğlu, "Görüyorum ki o sıkıntılar aşılmış. Üreticilerimiz, borçlarını yapılandırarak taahhütlerin altına girdi. Biz de bu noktada devreye girdik. Büyükşehir Belediyesi olarak Bayındırlı çiçek üreticilerine yaptığımız katkıyı Bademler'e de yapacağız. Verdiğimiz desteklerle hem borçlarınızı ödeyin hem de işinizi geliştirin. Çeşidi arttırıp kaliteyi yükseltin. Bu işi yaparsanız Bademler, üç yıl sonra Türkiye'de çiçekçilik konusunda çok önemli bir yere gelir. Altı yedi yıl sonra da bu sektörde dünyaya açılırız." dedi. 

Urla Belediye Başkanı Selçuk Karosmanoğlu ise tarım ve organik tarımın desteklenmesi için yapılan çalışmalar dolayısıyla Başkan Kocaoğlu'na teşekkür etti. Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sever de sıkıntılı bir dönemin ardından yeniden ayağa kalkmaya çalıştıklarını, bu dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından sağlanan desteğin çok önemli olduğunu vurguladı. 

Protokol imza törenine CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, eski milletvekili ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Türkan Miçoğulları, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, belediye meclis üyeleri, çiçek üreticileri ve köy sakinleri katıldı. 

Protokol kapsamında ilk etapta 50 bin adet kadife, pervane ve sardunyadan oluşan yazlık çiçekler alınacak. Ekim ayı ortasından itibarense kışlık çiçek alımına başlanacak. Bu kapsamda 500 bin adet menekşe ve 500 bin adet yer örtücü bitki alınacak.

Fotoğraflar