İzmir Bademler Köyünün çiçekleriyle süsleniyor

İzmir Bademler Köyünün çiçekleriyle süsleniyor

48 yıllık bir tarihe sahip olan ve zaman içerisinde bazı sıkıntılar yaşayan Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi sıkıntıları geride bırakarak eski günlerine geri döndü. Kötü gidişatı değiştirmek, kooperatifi eskisi gibi canlı hale getirmek, kuruluş amacı olan kalkınma hedeflerini gerçekleştirmek için Temmuz 2009’da yeniden bir araya gelen ortaklar ve köylüler kısa zamanda kooperatifi işler hale getirdi.

330 dönümlük alanda üretim yapılıyor

1962 yılında kurulan Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ni hak ettiği yere taşımak için göreve geldiklerini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sever, Bademler’in kooperatifçiliğin ilk kurulduğu yerlerden biri olduğunu vurgulayarak “Bademler deyince ilk akla kooperatifçilik ve Mahmut Türkmenoğlu gelir. Kooperatifçilik bilinci, birlikte çalışma, birlikte üretme bilinci o yıllarda yeni yeni yangınlaşırken ve filizlenirken Bademler’de su yoktu, gölet yoktu. Ancak, kendisini her zaman saygı ve minnetle andığımız Mahmut Türkmenoğlu’nun önderliğinde köylülerin gayretiyle bu kıraç alan alındı ve sonrasında gölet yapıldı. Daha tam olarak tüm alanda üretime geçilemese de bu hale getirildi. 2012 yılında 50. yılını kutlayacağımız kooperatifimize başta Mahmut Türkmenoğlu olmak üzere emeği geçen herkesi saygıyla anıyoruz” dedi.

 

Kooperatif bünyesinde çiçek, organik tarım ve zeytinyağı üretimi yaptıklarını belirten Başkan Mehmet Sever, kooperatifin işler duruma gelmesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun büyük katkı ve desteği olduğunu söyleyerek “İzmir’in değerli Başkanı sayın Aziz Kocaoğlu’nun doğru tarım politikaları ve doğru yaklaşımı sayesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi için mevsimlik çiçek üretmekteyiz” dedi.

 

Modern tesislerde üretim yapılıyor

48 yıllık geçmişe sahip olan Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin son dönemde sıkıntılı bir süreç yaşadığını ve bu durumun ortakları ve köylüleri üzdüğünü dile getiren Mehmet Sever, “2009 yılı temmuz ayında hep birlikte olağanüstü bir genel kurulla yeni bir yapılanmaya gittik. Çok acil sorunları çözdük ve bizler için emekleme dönemi başladı. Bu dönemde geçmiş tecrübelerimiz, düşüncelerimiz bilgi birikimimiz ve elimizde var olan kaynaklarla neler yapabiliriz arayışındayken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu başta olmak üzere Tarım ve Park Bahçeler uyguladığı sistemi takip ediyorduk. Herkesin bildiği gibi İzmir sosyal kültürel açısından önemli bir kent. Toplum yaşamı da o denli birikimli ve donanımlı. Ve bu kenti güzelleştiren en önemli etkenlerden bir tanesi de çiçektir. Biz de çiçek üretimi alanında önemli bir merkeziz. Bayındır’dan kenti süsleyen çiçeklerin alındığını biliyorduk. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bizim bu yapılanmamızı biliyorlardı ki bizden de çiçek almak istediklerini ilettiler. Biz de gereken ilgi ve özeni göstererek çalışmalara başladık ve bugün bu güzel kentin sokaklarını, caddelerini süsleyen hercai menekşeleri ürettik. Gerek bizim çalışanlarımızın özverili çalışması gerekse İBB görevlendirdiği elemanların sayesinde şu anda iyi kalitede çiçek üretir durumdayız. Gelecek yıl daha iyisini üreteceğimize inanıyoruz. Kentin her tarafını süsleyen çiçekleri üretmek bizler için ayrı onur ve gurur kaynağı” dedi. Kooperatif bünyesinde organik tarım faaliyeti de yaptıklarını dile getiren Mehmet Sever, insan yaşamı ve sağlığı, dengeli bir doğa için 90 dönümlük bir alanda organik tarıma geçtiklerini söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin organik tarım projesi kapsamında geri dönüşüm çalışmaları yaptıklarını ve bu çalışmalar çerçevesinde kooperatifin uygun bir alanına kompos tesisi kurulacağını da müjdeleyen Sever, “Urla, Seferihisar, Güzelbahçe, Narlıdere ve civar yerleşim yerlerinde bulunan bitkisel atıkların burada işlemden geçirildikten sonra tekrar doğaya geri dönüşümünü sağlayacağız. Bu konuda son aşamaya gelindi” dedi.

 

Urla’da tarihin en eski zeytinyağı işliğinin bulunduğunu ve ayağa kaldırıldığını bu işlikte uygulanan sistemin aynısına sahip zeytinyağ işliklerinin de bulunduğunu belirten Sever, “Kooperatifimiz bünyesinde bulunan 1970’li yıllardan kalma ama daha sonra rehabilitasyondan geçmiş, taş kırım sulu sistem denilen eski usulle üretim yapan zeytinyağı işliğimiz var. Bu fabrikada eski usul zeytinyağı üretimi yapıyoruz. Duyarlı ve bilinçli üreticiler bizi bu konuda destekliyor ve bu kültürel mirasın yaşatılabilmesi için tüm yetkili kurumlardan destek bekliyoruz. Ekonomik olarak bizi zorlasa da bu kültürel mirasa sahip çıkmak istiyoruz. Bu işlikte arıtma tesisimiz bulunuyor ki zeytinyağı fabrikalarının pek çoğunda arıtma tesisi yoktur. Ayrıca işliğimiz ilgili sertifika kurumunca izleniyor ve önümüzdeki günlerde organik zeytinyağı üretimi yapabilecek konuma gelecek” dedi.

 

Sıkıntılar bizi yıldıramayacak

Pek çok sıkıntı ve zorluğa rağmen çalışmalarına devam ettiklerini, ihtiyaç olduğunda çevre ilçelerin yetkililerinin kendilerine her zaman desteğe hazır olduklarını bildiklerini söyleyen Sever, “Kooperatifimizin gerek ortaklarına ve çevre üreticilerine katkısı gerek işletme bazında ayağa kalkabilmesi açısından gerekse de tüm insanlığa ve doğaya duyarlı bir şekilde üretim yapabilecek konuma gelmesini istiyoruz. Tabii bu kolay olmuyor. Çok eksikliğimiz var. Başta kendi belediyemiz Urla Belediye Başkanı M. Selçuk Karaosmanoğlu, Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Seferihisar Belediye başkanı Tunç Soyer’in bu çalışmalarımızı dikkatlice izlediklerini ve gerektiğinde bize her türlü yardımı yapacaklarını biliyoruz. Özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun önderliğinde tarım ve park bahçeler müdürlüğü ekiplerinin desteği bizler için çok önemli. Bizlere destek veren ve emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

 

100 bin adet çiçek teslim edildi

Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve İşletme Müdürü Meltem Salman da kooperatif olarak asıl çalışma alanlarının kesme çiçekçilik olduğunu ve bu alanda üretime devam ettiklerini de dile getirerek “Kesme çiçeğin yanı sıra İzmir Büyükşehir Belediyesi için mevsimlik çiçek üretiyoruz. Bu dönem İzmir Büyükşehir Belediyesi için hercai menekşe üretiyoruz. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi’ne 100 bin adet teslimat gerçekleştirdik Ayrıca bu yörenin önemli bir üretimi olan krizantemin fidelerini üretiyoruz. Ortaklarımızın daha verimli ve randımanlı üretim yapması için bu fidelerden kendilerine veriyoruz.” dedi.

 

Kaliteli zeytinyağı için zeytinleri seleye toplayın

Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi ve 2. Başkanı Murat Ertaş, “1970’li yıllarda yapılmış ve sonradan modernleşmiş zeytinyağı tesisimizde ortaklarımızdan ve civar köylerden gelen zeytinleri yüzde 10 hak alarak sıkıyoruz. Bu yıl 400 ton zeytin sıkmayı planlıyoruz. Geçen yıla oranla bu yıl daha kaliteli yağ elde edeceğimize inanıyoruz. Temiz ve kaliteli üretim yapıyoruz. Aldığımız hakların beş asidin altındakileri kendi markamızla pazarlamasını yapıyoruz” dedi. Ertaş, kaliteli zeytinyağı alınabilmesi için toplanan zeytinlerin iyi muhafaza edilmesinin önemli olduğunu vurgulayarak üreticilere zeytinleri selelere toplanmalarını ve bekletmelerini önerdi.

Fotoğraflar