Ege Üniversitesi İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

Ege Üniversitesi İle İşbirliği Protokolü İmzalandı

Kooperatifçilik çalışmalarının devamlılığı ve geliştirilmesine bilimsel destek verilmesi amacıyla gerçekleştirilen protokolü, Ege Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Candeğer Yılmaz, Ziraat Fakültesi adına Dekan Prof. Dr. Akın Olgun ve Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi adına Başkan Mehmet Sever imzaladı.

 

Yaptığı Konuşma ile Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma kooperatifinin gelişim süreci ve kooperatif olarak yaptıkları çalışmalar hakkında toplantıya katılanlara bilgi veren Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Sever:” Büyük, köklü bir üniversite ile yaptığımız bu anlaşma, Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’ne büyük bir ivme kazandıracaktır. Bu işbirliğinden dolayı çok mutluyuz “ dedi.

 

Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nin Türk tarımının öncü kooperatiflerinden biri olduğunu vurgulayan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Olgun, tarımın kalkınması öncelikle örgütlenmeyle gerçekleşeceğini ve örgütlenmenin de başlangıcının kooperatifçilik olduğunu belirtti. Bugünki işbirliği sayesinde organik tarımın yaygınlaşmasını hedeflediklerini belirterek, bölgede çok yetişen badem, ceviz gibi ürünlerin adaptasyonunu gerçekleştirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

 

Ege Üniversitesi olarak Çiftçi- Üniversite işbirliğini son derece önemsediğini vurgulayan Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz: “ Bu işbirliğinin bölgemiz için, ülkemiz için örnek bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Önemli olan bu işbirliğinin sürdürülebilmesi, geliştirilmesi ve iyileştirilmesi sürecidir. Bu işbirliği sonucunda çiftçimizin, kooperatifçimizin teknik ve ekonomik anlamdaki sorunları akademisyenlerimiz tarafından yerinde tespit edilecek ve bilimsel çözüm yolları üretilecektir. Böylece sürecin sonunda elde edilen başarı doğrudan çiftçilerimize yansıyacaktır” dedi.

 

Protokol sonunda Bademler Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerine Ziraat Fakültesi tarafından üretilen ürünler hediye edildi.

 

 

 

 

 

http://egeburada.ege.edu.tr/content/haber/5189/title/ege-universitesi-nden-tarima-bilimsel-destek

 

http://www.ilkehaberajansi.com.tr/haber/bademler-turkiyenin-bir-numarasi-olacak.html

 

http://www.agr.ege.edu.tr/index.php/haberler/guencel-haberler/item/262-ege-ueniversitesi-ile-bademler-koeyue-tar-msal-kalk-nma-kooperatifi-aras-nda-isbirligi-protokolue-imzaland

Fotoğraflar